by High Duke
Nazalost, tradicionalni "izveštaj" sa prvog dana sajma knjiga usled obaveza pomalo kasni, ali stiže za sve one koji još nisu stigli da prošetaju sajmom.
Ove godine su izdavači za čudo bili malo spreminij i većina naslova fantastike se pojavila već tokom oktobra, tako da se praktično ništa ne očekuje da dođe u toku sajma, kao što je često bio slučaj prethodnih godina. Kome je lakse da unapred zna gde će šta da lovi, tu su rasporedi izlagača po halama:
http://www.beogradskisajamknjiga.com/active/sr-latin/home/glavni_meni/za_izlagace/raspored_po_halama.html No, evo kratkog spiska novih fantastičnih naslova kod nas.
Alnari
Alnari i dalje , na njihovom štandu fantastika je gurnuta skroz u ćošak. Stigla je
Nova straža Lukjanenka, koja originalnu tetralogiju pretvara u pentalogiju i koju sam uspeo da već prožderem za manje od jednog dana, ali o tome za koji dan.
Izašao je i novi
King - Dalas '63 , ali ne i kako sam se nadao osma knjiga Mračne kule, da budem precizniji 4.5 u hronologiji.
Ali zato konačno imamo dugo očekivani
nastavak Mača Senki, Osmatrača mrtvih o kojem podosta dugo nije bilo ni glasa, toliko da su se mnogi pitali hoce li se uopšte pojaviti.
Za one koji vole, tu je i još neki tinejdž klon Sumraka, orjentisan izgleda na vukodlake,
Noćne senke
Laguna
Po sredini arene, gledajte gde je najveća gužva ispod vetrenjače.
Čeka nas Pračetova Istina, nažalost ove godine opet usamljena.
Točak vremena -
Oluja na obzorju, podeljena u dva toma, dok SF predstavlja
Buđenje nemani.
Ne smem da propustim da pomenem za sada prva dva toma
Pekićevog Zlatnog runa, da se uklapa sa ostalim izdanjima Pekića, ali imajte na umu da Solaris još uvek ima skoro sve pojedinačne romane u tvrdom povezu i to po manjoj ceni nego Laguna.
Krajem leta se pojavila i čuvena (da ne kažem legendarna)
Legenda Dejvida Gemela. Prvenac koji mu je verovatno i najbolji roman, početak Drenai sage koja se proteže kroz nekoliko doba, prateći sijaset junaka od kojih je Drus verovatno najzanimljiviji. Nažalost, većina knjiga iz serijala je pisana na sličan kalup, pa umeju da budu dosadne, sa za Gemela simptomatično skarabudženim krajem tako da se na kraju čitanja čitalac oseti skoro uvređeno, ali Legenda je sama po sebi veoma zabavan i nepretenciozan roman koji je lepo zakoračio u military fantasy.
A kompletirana je je i trilogija
Mistborn Brandona Sandersona, Herojem doba. Ako želite odličnu zaokruženu trilogiju, podebelih knjiga, moja prva preporuka je upravo ovaj serijal. Neopterećujući, originalan, zanimljiv i dovoljno obiman da zaokupi pažnju na neko vreme.
Ono što nikako ne smete da zaobiđete jeste deo štanda Lagune sa super akcijama, gde se za smesne, zaista smesne cifre mogu sakupiti starija i slabije prodavana izdanja. Ko hoće da popuni kolekciju recimo Edingsa ili Fajsta za koju mu se nisu do sada odvajale neke veće pare, sada to može da uradi za svega par stotina po knjizi, ili čak i 70 dinara, koliko sam video da košta neki deo Belgarijade.
Čarobna knjiga
Čarobna knjiga je jurila da nam ove godine predstavi prvih pet knjiga o Vešcu i uspela je u tome. Za sajam su stigli da reprintuju i
Mač sudbine i da izbace petu knjigu,
Vatreno krštenje.
Takođe smo dobili i ilustrovanog
Hobita, sa crtežima Alana Lija, ali nažalost ne i u tvrdom povezu kako su se mnogi nadali, i u ako se ne varam novom prevodu.
Nastavili su i sa Asimovim, sa serijalom o robotima, od kojih su izašle dve knjige:
Čelične pećine i
Golo sunce.
Za ljubitelje Marvelovih junaka, tu su
Essential kolekcije o Osvetnicima, Spajdermenu i najnovija knjiga o Srebrnom letaču.
Kada smo već kod stripova, red je da pomenem da Beli put pokušava da se digne iz mrtvih pa je za sajam izbacio par tomova Gaše.
Portalibris ove godine nudi
Zmaja i ždrala Aleksandra Tešića i još jednan roman inspirisan domaćim mitosom,
Perunov Hroničar Miloša Petkovića, autora trilogije Vukovi sudbine.
Od stranih knjiga jedino vredi svraćati u Delfe, budući da je izbor u English Booku, Vulkanu i Evro Djuntiju nikakav, a u Delfima možete naći akciju 5 knjiga za 999 dinara, ako i popuste na količinu, kao i prošle godine.